SILNIKI KROKOWE

Niewykorzystywane w wentylacji, ale w branży HVAC można spotkać je w zaworach elektromagnetycznych, dlatego zasługują na kilka słów wyjaśnienia.

Jak zwykle takie silniki składają się z 2 głównych części – wirnika i stojana. Praca silnika krokowego na tle pozostałych opisanych urządzeń rózni się jego skokową, czy jak kto woli, krokową pracą. Nie działa on płynnie, dlatego nie nadaje się do zastosowania w pracy urządzeń, które działać muszą ciągle.

Stojan takiego silnika jest jego zewnętrzną częścią, o przekroju kołowym. Od wewnętrznej strony okręgu stojan posiada „zęby”, na które nawinięte jest uzwojenie. Zęby zawsze występują parami, są biegunami stojana. Każda z par biegunów zasilana jest z odrębnego źródła.

Wirnik, choć w tym wypadku ta nazwa nie jest w pełni adekwatna, to element zbudowany z przewodnika o przekroju znaku + lub gwiazdki.

Skoro mamy już główne elementy silnika, to teraz wystarczy dostarczyć zasilanie do biegunów stojana – to zasilanie dostarczamy pojedynczo tworząc elektromagnesy na poszczególnych biegunach. Dostarczając zasilanie do pierwszej pary biegunów, przyciągana przez pole elektromagnetyczne  najbliższa „wypustka” wirnika przeskoczy do niego. Kiedy to się stanie, podajemy zasilanie na sąsiednią parę biegunów i wypustka zrobi krok w jego kierunku. I tak  oto w tym skokowym rytmie kręcić się będzie nasz silnik krokowy.

Zaletą tego silnika jest niewątpliwie jego wyjątkowo prosta budowa, przez co osiąga on małe rozmiary oraz duża precyzja działania, która przydaje się właśnie w pracy zaworów z elektromagnesem.

Ponizej filmik, który doskonale obrazuje działanie silnika.

Mam nadzieję, że w tym cyklu udało mi się uchwycić najważniejsze, podstawowe zasady działania silników stosowanych w przemyśle HVAC. Myślę, że wiedza czym tak naprawdę różnią się silniki AC i EC, czym tak często chwalą się producenci, pomoże dokonywać świadomych wyborów w projektowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *